Agile (Çevik) Yazılım Geliştirme Metoduna Geçecek Firma ve Ekiplere Tavsiyeler

Agile (Çevik) Yazılım Geliştirme Metoduna Geçecek Firma ve Ekiplere Tavsiyeler

Agile -Çevik yazılım geliştirme metodunu ve en popüler olan yöntemleri ( SCRUM, Kanban, XP, TDD, FDD…) hakkında yeterli bilgiyi edindiğimizi varsayarak, şirketinde, ekibinde ya da projelerinde Çevik yazılım geliştirme metodlarını kullanmaya karar verenler için bu geçiş sürecinde kısmende olsa yardımcı olabileceğini düşündüğüm bazı hususları anlatmaya başlayabiliriz.

 Agile ( Çevik ) Yazılım Geliştirmeye Geçerken;

Önemli : İlk bilmeniz gereken şey, bu süreç sancılı ve kısmen uzun bir süreç olacaktır. Bunu göze alabiliyorsanız geçiş için start verin!

Şirketlere Tavsiyeler :

* Eğer şirketinizde kabuklaşmış ve sert bir hiyerarşi  varsa (bunun adına kurumsallık deseniz de fark etmez) ve buna rağmen Çevik metodlara geçişe karar vermişseniz bir daha düşünün. Çünkü muhtemelen başarısız olup, işleri daha fazla karıştıracak ve bunu da Agile metodlara ya da size bunu tavsiye edenlere mal edeceksiniz.

* Şirket içinde Agile Development süreçlerine hakim birisi yoksa mutlaka bilen birilerinden danışmanlık hizmeti alın.

* Yöneticilerinizi ve ekibinizi değişime hazırlamadan geçiş için düğmeye basmayın. Aksi halde “Eski köye, yeni adet getirmek” ile suçlanırsınız.

* Agile (Çevik) demek, Hızlı demek değildir. Evet hız katacaktır ama doğru anlayıp, uygularsanız. Önemli olan esnek olabilmektir.

* Bu süreci yarıda keserseniz şirketiniz, ekibiniz ve müşterileriniz daha çok zarar görür. Agile süreçlerde “Dere geçilirken, at değiştirilir!” Zaten en önemli özelliklerinden birisi de budur. Sürece zarar veren “AT” her kim olursa olsun değiştirilmelidir.

* Bazı Yöneticileriniz ( Mesela Proje Yöneticisi ve Ürün Yöneticisi ) Scrum Master ve Product Owner görevlerine atandığında pozisyon ve yetki azalması hissine kapılabilirler. Bu yanılgılara kapılmamaları için gerekenler yapılmalıdır.
Ek olarak, bu yeni pozisyonlarda görev alacak kişileri çok doğru seçmek zorundasınız!

Ekiplere Tavsiyeler :

* Google, Yahoo, Microsoft, Facebook, IBM gibi dünya devlerinin kullandığı bir sistemi sizlere getirmeye çalışan şirketinize ne kadar dua etseniz azdır 🙂

* Artık monoton ve sıkıcı mesailer geride kaldı. Daha eğlenceli mesai saatleri ve daha çok etkileşimli iş ilişkileri sizi bekliyor.

* Tüm egolarınızı ve “ben bilirim” leriniz bir kenara bırak, ekip olmanın dayanılmaz hazzını yaşamalısınız.

* Yaşasın! Artık size daha detaylı analizleri yapılmış ve net görevler geleceği için, “bunu mu demek istiyor” diye mantık yürütmenize gerek kalmayacak.

* Hey developer, sana sürekli sorulan “bu ne zaman biter” sorusu zamanla tarihe karışacak. Nasıl? İyi değil mi? 😉

* Bu süreç, emin olun size çok şey katacak. Açın kollarınızı ve çevik çevik kucaklayın herkesi.

Bu süreç bir değişim değil, devrimdir. Her devrim kendi içinde mutlaka sancılar barındırır. Agile devrimini başarıyla yönetmek için, gitmek istediğiniz hedefi doğru belirlemeniz ve yılmamanız gerekir ki günün sonunda herkes mutlu ve memnun olsun.

NOT : Videodaki sunum dosyasını bu konunun altına da eklememin uygun olacağını düşündüm.

Son olarak, Agile ( Çevik ) Yazılım Geliştirme Metodları öcü değil, ödüldür. Bunun kıymetini ve değerini uygulayan bilir. Başarılar…

Comments

comments

    Paylaş  
Yoruma kapalı
Powered by WordPress | Designed by: free Drupal themes | Thanks to hostgator coupon and cheap hosting