Bilişim Zirvesi ’12 İzlenimlerim

11-13 Eylül 2012 günlerinde İstanbul Haliç Kongre merkezinde düzenlenen ve geçen yıldan itibaren başına ITC (Information and Communication Technology) getirilen Bilişim Zirvesi ’12 izlenimlerimi yazmak istedim.

Olumlu tarafları daha kısa süreceğinden dolayı önce onları aktarayım.

Öncelikle şunu belirtmeden geçemeyeceğim ki CeBIT 2011 den daha iyiydi. Bu tam bir kıyas olmasa da kastımı bilişimci arkadaşlar anlayacaktır.

Kendi adıma networking şansını iyi değerlendirdim ve bu benim için güzel bir kazanım oldu.

Organizasyonun genel programları ve konuşmacı profilleri fena değildi.

Olumsuz ya da eksik gördüğüm taraflar.

3 Günlük programda neredeyse her şey son güne zip ile sıkıştırılarak büyük bir başarıya imza atmışlar ve bizlerden mitoz ya da olmadı mayoz bölünme alametinde bulunmamızı ön görmüşler diye düşünüyorum.

Konuşmacılar yeterli “title” da idiler demiştim ama ne yazık ki konuşma ve sunumların bir çoğunda verdikleri ah pardon vermedikleri bilgilerle hayal kırıklığı oluşturdular. Ama istisnai konuşmacılar elbette vardı.

Konuşmacıların hatta panellerde panel yöneticilerinin dinleyicilerle etkileşimini yetersiz gördüm.

Sonuç olarak kesinlikle olması gereken ve her yıl kapsamını ve içeriğini geliştirmesi gereken ülkemiz için çok değerli bir organizasyon.

İlginç bazı tespitlerim.

1. BTK Başkanı Data alt yapılarının çok pahalı olduğunu ancak bu datayı en çok kullanan Google gibi dev firmaların bu data altyapısına katkıda bulunmadıklarını söyledi.
Sayın Başkanın danışmanlarını değiştirmesini şiddetle öneriyorum. Çünkü, bir kere Google ABD de kendi fiber ağını döşemeye başladı. Belki zamanla başka ülkelere de döşeyecek. Kaldı ki bunu da geçtik, Sayın Başkan bu şuna benziyor. “Dünyada en çok Ford marka araç kullanılıyor ama Ford Petrol üretim ve işlenmesine katkıda bulunmuyor” Biz kullanıcılar zaten kullandığımız datanın da petrolün de parasını hatta vergisini fazla fazla ödüyoruz.
Ha bir de benden duymuş olun, BTK Başkanı Google ‘ın reklam gelirinden dolayı T.C. ne vergi vermemesine takmış durumda. Her an bir aksiyon yapabilirler 🙂

2. Fatih Projesi.

Hala tablet nasıl şarj edilmeli, öğrenciler tableti eve götürmeli mi gibi konulara takılmış durumdalar. Artık gerisini siz düşünün.
ULAKBIM Başkanı Fatih Projesi kapsamında yıllar sonra açılacak Market konseptine içerik üretilmesi konusunda bilişim firmalarından destek istedi. İstedi de konuyla ilgili en azından bilgi alabileceğimiz bir adres göstermedi. Ayrıca bu markette bulunacak ürünlerin (video, z-kitap, oyun…) hangi standartlarda kararlaştırıldığına dair de bir açıklama yapmadı.

Anlaşılan yine kervan yolda dizilecek….

Aktarabileceğim temel başlıklar bunlardı. Dileğimiz bir sonraki Bilişim Zirvesi çok daha verimli ve direk “harekete geçmek” olarak düzenlenir.

Comments

comments

    Paylaş  
Yoruma kapalı
Powered by WordPress | Designed by: free Drupal themes | Thanks to hostgator coupon and cheap hosting