Bilişimde Gelecek Var (mı) ?

Bilişimde Gelecek Var (mı) ?

TDK’ya göre bilişim “İnsanoğlunun teknik, ekonomik ve toplumsal alanlardaki iletişiminde kullandığı ve bilimin dayanağı olan bilginin özellikle elektronik makineler aracılığıyla düzenli ve akla uygun bir biçimde işlenmesi bilimi, enformatik.” Demekmiş. Şimdi bilişimin en temel ve önemli unsurlarından biri olan yazılım konusuna ters açılarla bir bakalım.


Ülkemizde Yazılım sektör kültürünün henüz tam manasıyla yerleşmediğini düşünüyorum. Gerek şirketler bazında, gerek projeler bazında, gerekse çalışanlar bazında. En basitinden hepimizin küçük ya da büyük belki onlarca proje fikri var. Bunların birkaçını hayata geçirip köşeyi dönme ve sonrasında deniz kenarında bir hayat geçirme hayalleri. Eee adı üstünde hayal. Aslında bu çok kötü bir şey değil. En azından bize bahşedilen beynimizi bedava deyip, kullanmamazlık yapmıyoruz. Ancak bir proje fikri ile iş bitmiyor. Hatta başlamıyor bile. Sık sık dile getirdiğim yazılımın sac ayaklarını tamamlama oranımız çok düşük.

Piyasada o kadar çok yazılımcı/tasarımcı/arayüzcü v.b. arayan var ki akıllara zarar. Ancak belki bir o kadar da bu meslek erbaplarından iş arayan ya da işinden memnun olmayıp, değiştirmeyi düşünen var. Bu çok ciddi bir paradoks. Peki sorun ne?
Şirket sahipleri, yöneticilerinde mi sıkıntı? Yoksa yazılım çalışanlarında mı ?
Aslında her iki tarafta da sıkıntılar olduğunu düşünüyorum. Elbette istisnalar var. Ancak bu genel sıkıntılara biraz değinmekte fayda var.
İşveren problemleri
1. Yazılımdan gerçekten anlamayan firma sahipleri ya da yöneticilerinin sanki lokanta işletiyormuşcasına davranışları.
2. İlanlarda ya da mülakatlarda aday personelden tek başına işletim sistemi yazacakmışcasına isteklerde bulunmaları.
3. Yazılım ve yazılım çalışanlarının halet-i ruhiyesinin farkına varamadan, mobbingderecesine kadar varan tutumları.

Çalışan problemleri
Çalışan her zaman haklıdır 🙂

Sözün özü; bilişim de gelecek var demekle gelecek olmaz! En azından bizlere olmaz. Biliyorum bu ülkede bir şeyleri düzeltmek çok zor. Ancak gerçekleri dile getirmek zor değil. Herkesin harcı da değil. Kişisel banka hesaplarımızı düşünmek yerine, ülkeye ve topluma değer katmaya daha çok çaba gösterdiğimiz zaman bilişimde gelecek de var para da var.

Comments

comments

    Paylaş  
Sonuna gidip bir yanıt bırakabilirsiniz.
Powered by WordPress | Designed by: free Drupal themes | Thanks to hostgator coupon and cheap hosting