Çevik Yazılım Geliştiriciler İçin 10 Kritik Soru

Çevik Yazılım Geliştiriciler İçin 10 Kritik Soru

Yazılım Geliştiricileri Dünyasında Çevik (Agile) metotlara ve ekiplere her geçen gün talep artsa da, ülkemizde henüz bu boyutta ilgi göremese de güzel gelişmeler yaşıyoruz. Umarım yerli firmalarımız da Çevik ekipler oluşturup, çevik metotlarla projeler geliştirirler.
Bir firmanın çevik ekipleri ve süreçleri kabul etmesi önemli ve zorlu bir süreç. Bu konudaki “Agile (Çevik) Yazılım Geliştirme Metoduna Geçecek Firma ve Ekiplere Tavsiyeler” başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Asıl bahsetmek istediğim konu ise; potansiyel işverenlerin çevik yaklaşımın neresinde olduğunu? Çevik yazılım geliştiren bir kuruluşun, çevik kültürü elde etmesi için kendine sorması gereken 10 kritik soru.

1. Çalışma yeri ve ortamı

En temel soru budur. Yazılım firması ve ekibi için çalışma yeri ve ortamı çok önemlidir. Bu fiziksel ortam aslında şirketin kültürünü de yansıtır. Ulaşımı kolay, güzel ve ferah bir ofis, geniş masalar, güçlü bilgisayarlar ve hatta 2-3 monitör. Çaylar, kahveler, atıştırmalık çerezler. Serbest kıyafet uygulaması gibi unsurlar önemlidir.

2. Departman ve ekiplerin yapılandırılması çevik mi?

Çalışanların doğru konumlandırılması ve yönetilmesi şüphesiz ki çok önemlidir. Çapraz ve fonksiyonel bir takım çalışması mı? Silo tabir edilen çalışma yapılanması mı? İşbirlikçi, açık, takım tabanlı iş kültürü mü arıyorsunuz? O zaman Silo (buna klasik şirket yapılanması da diyebiliriz) tarzı takımlar asla çevik olamaz.

3. Hangi araçları ve dilleri kullanabilirim?

Çevik yazılım metodolojisi, herhangi bir dil ya da araç ile ilişkili olmasa da, bu seçimler kültürün bir göstergesi olarak algılanabilir. Elbette bu seçimler projelerin türüne ve ekibin yetkinliklerine göre değişkenlik arz etmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre (kaynağını şu an bulamadım) çevik süreçleri kullanan firmalar Java veya .NET teknolojilerini daha çok tercih etmektedir.

4. Ne kadar müşteriyle ve ne şekilde temas olacak?

Yazılım firmalarının en önemli sorunlarından birisi de müşterileriyle olan ilişkiler ve süreçlerdir. Çevik metodlarda müşteriyi projeye dahil etmek önemlidir. Tabi ki bunu doğru şekilde yapmak ve sadece ilgili kişilerin ya da departmanın proje gelişim sürecinde ve sonraki geri bildirimlerde muhattap olması önemlidir.

5. Ekip ruhunu oluşturmak için ne yapıyorsunuz?

İşe alım yöneticileri potansiyel adayı muhtemel ekip arkadaşlarıyla tanıştırıyor mu? Hem ekip hem aday nerede ve kiminle çalışacağının farkında oluyor mu? Ülkemizde muhtemelen bunun cevabı HAYIR oluyor. Oysaki şirketi ve/veya projeyi başarıya ulaştıracak da, fail edecek de ekip değil mi?

6. Koltuğa yapışmak mı? Çevik başarı mı?

Çevik ekipler ve yöneticilerin title ya da koltuk kaygısı olmaz. Üst yöneticisine (tabirimi mazur görün) yalakalık yapma gibi bir derdi olmaz. Onun tek derdi projeleri doğru şekilde geliştirmek için üstüne düşen görev her ne ise onu layıkıyla yapmaktan ibarettir.

7. Çevik sorunlara hazır mısınız?

Çevik metot ile büyük başarılar elde eden firmaların başında Toyota gelir. Bu başarıyı kendi firmalarında da yakalamak isteyen bir çok şirket Toyota’nın bu yapısını kendi firmasında da uygulamaya çalışmakta. Departmanlar ve ekipler, yönetim şeması hatta gerekli teknolojiyi çok rahat kopyalayabilirler. Ama başarı için yaşadıkları önemli aşamaları, yaşadıkları sorunları ve şirket kültüründeki değişimleri çoğu göremez. Dolayısıyla asıl önemli olan çevik süreci en sağlıklı şekilde atlatmaktır.

8. Bu slogana hazır mısınız? Hep çevik, tam çevik!

Şirketin çevik kültüre sahip olması için sadece yöneticilerin ya da yazılım ekibinin çevik olması veya Scrum uygulaması yetmez. Tüm çalışmalarda ve kararlarda şirket çevik kültür ile donatılmış olmalı. Bunun için de çevikliği doğru anlamalı, uygulamalıdır.

9. Okumakla çevik olacağınızı mı sanıyorsunuz?

Agile Development ile ilgili bir kaç kitap okuyarak kendinizin ve şirketinizin çevik olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çeviklikte önemli olan kültürdür. Bu kültürü elde etmek de zaman ve deneyim ister. Yani kişilerin çevik olması tek başına yetmez, şirket kültürünün çevik olması daha önemlidir.

10. Projenin başarısı ve müşteri memnuniyetini doğru ölçebiliyor musunuz?

Burada kasıt müşteri memnuniyet anketleri değil elbette. Kasıt, şirketin proje çıktıktan sonra da geliştirme ve memnun etme arzusunun olup, olmadığıdır. Aslında bu konuda sayıların, % xx lerin pek önemi de yoktur. Çevik şirketler zaten kendini ve müşteriyi memnun etmek için geliştirir.

Sonuç olarak çevik süreçlere geçiş zor olsa da bu kültürü iş yerlerinden ısrarla isteyiniz. Hem siz, hem şirketiniz hem de müşterileriniz memnun olsun. Projeleri geliştirirken de zevkle kod yazın ; )

Comments

comments

    Paylaş  
Yoruma kapalı
Powered by WordPress | Designed by: free Drupal themes | Thanks to hostgator coupon and cheap hosting