İstanbul’un ve Türkiye’nin Kurtuluş Projeler Paketi

Babalarımız, dedelerimiz kıraathanelerde devlet kurtarırdı. Şimdilerde biz internetten, sosyal medyadan ve kişisel bloglarımızdan kurtarır olduk. Herkesin bir fikri, hatta çözümü olması bence iyi bir şey. En azından kayıtsız kalmamış oluyorlar. Tabi ki doğru üslup ile dile getirilirse.

Bu doğrultuda ben de kendimce İstanbul’un ve Türkiye’nin kurtuluşu için acilen yapılması gerektiğini düşündüğüm projeleri ve hamleleri paylaşmak istedim.

ÇÖZÜM PROJELER PAKETİ

fabrika-taşımacılığıİstanbul, Kocaeli ve Bursa’da yeni sanayi kuruluşlarına izin verilmeyeceği gibi mevcut sanayi kuruluşlarının da Anadolu’da dağıtık bir şekilde taşınmalarını sağlamak için gerekli destek ve teşviklerin verilmesi. Bu sayede hem Anadolu illeri gelişecek hem de özellikle İstanbul’a göç azalacağı gibi mevcut iş yerleri taşınan çalışanlar da yeni ile göç etmesi sayesinde nüfusun kısmen azalması.
Belki daha da önemli bir faydası da her geçen gün daha fazla zarar gören ve değişen Marmara bölgesinin doğasının olumsuz değişmesi durmuş olacaktır.

beyinnn_dijital Bununla beraber İstanbul’u Bilişim, Finans ve Turizm merkezi haline getirmek için gerekenler eş zamanlı yapılmalıdır. Özellikle Bilişim Teknolojilerine çocukları ve gençleri özendirecek, yetişkinleri de bu sektöre değer katmaları için teşvik etmek için ciddi çaba ve kaynak ayrılmalıdır. Bunlarla ilgili yapılması gerekenlerin başında devlet iradesinin teknolojiye bakışını değiştirmek gelmektedir. Bu başarılırsa diğer gelişmeler kendiliğinden gelir.

tarim

Ülkemizde bitme noktasına gelen Tarım ve Hayvancılık ciddi şekilde desteklenmeli, orjinal yerli tohum üretimi ve dağıtımı projesi hemen başlatılmalıdır. Bununla beraber Madencilik ile ilgili radikal kararlar alınmalı. Yabancılara verilen işletme hakkı kısıtlanmalı ve bazı ek şartlar getirilmeli. TORF madeni gibi ülkemizde bolca bulunan ama çıkartılması engellenen madenler değerlendirilmelidir.

 

Elbette sorunlar da çok bu sorunlara üretilmesi gereken çözümlerde. Yukarıda belirttiğim temelde 3 tane gibi görünen atılımları yapmak için zaten bir çok sorunun ortadan kaldırılması gerekir. Ciddi ciddi bu ve benzeri çözümlerin uygulanacağına olan inancımı soracak olursanız “bin de bir” derim.

Sloganların ya da kurum-kuruluşların  başına “Milli” kelimesini koymakla milli olmuyor! Bu ülkede yaşayan herkes kişisel menfaatlerinin önüne, önce milli menfaatleri koymalıdır.

Comments

comments

    Paylaş  
Yoruma kapalı
Powered by WordPress | Designed by: free Drupal themes | Thanks to hostgator coupon and cheap hosting