Projelerin Yönetilememesi

Projelerin Yönetilememesi büyük bir problemdir. Günümüzde ister şahıs bazında olsun, isterse firmalar bazında hemen hemen her sektördeki kişilerin büyük ya da küçük bir projesi var. Çok küçük projecikler haricinde fikir ve ideallerinin hayata doğru geçirilip, başarılı olmaları adına yönetimsel eksikliklerin maalesef çoğunluk farkında değil. Farkında olanların bir kısmı da şartları öne sürerek kafasını kuma gömmekteler.

Projenin sac ayaklarının neler olduğunu unutarak, kişisel ya da yönetimsel alınan fevri kararlardan ötürü bu sac ayaklarını tamamlayamadıklarını anladıkları an genelde iş işten geçmiş olmaktadır.

Peki nedir bu sac ayakları?

1. Teknik Altyapı

Teknik ekibin güçlü olması, doğru teknolojiler kullanmaları, ölçeklenebilir modelleme, kullanılabilirlik ölçütlerine uygunluk, tasarım zerafeti, server alt yapısı, hedef kitleye doğru algı ve mesajın verilmesi gibi temel başlıklar çıkartılabilinir.

2. Bütçe ve Kaynak

Aslında kaynak konusu 1. madde için de geçerli. Bütçeden kasıt ise çok net. Para varsa proje var. Cefa ve sefa laflarına artık herkesin karnı tok. Projenin başarılı olmasını istiyorsanız gereken bütçeyi bulmakla yükümlüsünüz.

Vay efendim “bu proje Türkiye’de bir ilk olacak, şöyle ses getirecek böyle patlayacak” nidaları at ama proje için yetkin olmayan kişileri hem de üç kuruşa çalıştırma hatta (temsil) 5 yazılımcı gerekirken 2 yazılımcı yeter mantığı güt. Yok efendim böyle bir dünya.

3. Ürün ve Proje Yönetimi

İşte bu madde tamamen lüzumsuz. Bir yazılımcı ya da sıradan bir yönetici bu işi halleder. Şimdi uzman bir Proje Yöneticisi alsak 4-5 bin lira ister. Ne gerek efendim 🙂

Sen ki projene güveniyorsun, aylarca hatta yıllarca uğraşacaksın, bi ton (göreceli) para dökeceksin ama yönetimsiz bir şekilde ilerleyerek başarı ve geri dönüşüm bekleyeceksin. Yok ağam böyle bir dünya! Başarı istiyorsan profesyonel düşüneceksin ve profesyonel ilerleyeceksin. 90’larda değiliz artık.

Konu başlıkları hakkında sayfalarca kitap yazılır. Derinlere inmeden mesajı vermek bazen trink sesine vesile olabilir. Projenize bakışınızı değiştirin. Gerçekten başarmak, sac böreği pişirmek istiyorsanız; sac ayaklarını tamamlamanız gerekir…

Comments

comments

    Paylaş  
Sonuna gidip bir yanıt bırakabilirsiniz.
Powered by WordPress | Designed by: free Drupal themes | Thanks to hostgator coupon and cheap hosting