Bilişim Sektörü 2015 Yılı Öngörüleri

Yeni bir yıl, yeni umutlar, yeni hedefler, yeni projeler. Aslında olan dünün aynısı. En fazla bir ay sonra bir çoğumuz için değişen pek bir şey olmayacak. Dünya’da ve ülkemizde bilişim adına hızlı bir 2014 yılı geçirdik. Daha çok dünyada. Neler oldu diye hatırlatmalar yapmak yerine, neler olabilir ve biz neresinde olmalıyızı konuşmak bence daha uygun. İşte bu bağlamda kendimce 2015 yılı öngörülerimi sizlerle paylaşmak istedim.

New_Year_Fresh_Start

 

Bu öngörüler tamamen kişisel düşüncelerim olup, bazıları hayal gücümün eseri bile olabilir 🙂

* Akıllı Telefonlarda Yenilikçi Cihazlar Görebiliriz.

Son bir kaç yılda çok fazla yenilikçilik adına akıllı telefon gördüğümüz pek söylenemez. İşletim Sistemleri kısmen gelişse de cihazlarda işlemci, ram artışı ve bir kaç fazladan sensörden öteye pek geçmedi. Yeni cihaz satış rakamları azımsanmayacak kadar yüksek olsa da, üreticiler arasındaki kıyasıya rekabet 2015 yılında farklı bir boyut kazanacak diye düşünüyorum.

* Giyilebilir Teknolojiler Sektörde Daha Büyük Bir Yer Edinecek.

Bilişim sektörüne her geçen gün giyilebilir teknoloji odaklı yeni şirketler dahil oluyor. Bu pazar gittikçe büyüyecek ve gelişecek. Akıllı saat alanında rekabet kıyasıya devam edecek. Daha fazla ürün son kullanıcıyla buluşarak, farklı ve popüler akımlar oluşabilir.

* İrili Ufaklı Yeni Robotlarla Tanışacağız.

2014 Yılında uçan robotlar diyebileceğimiz drone’lar oldukça gelişti ve çeşitlendi. Bununla beraber daha büyük ve daha insansı robotları da gördük. Büyük şirketler çok büyük kaynaklar harcayarak robot sektöründe yeni çığırlar açma peşinde koşuyorlar.

* Otomotiv Sektöründe Daha Akıllı Arabalar Göreceğiz.

Cep Telefonlarındakine benzer yenilikler otomotiv sektöründe de karşımıza çıkabilir. Elektrikli araçlar ve akıllı cihazların otomobilinizle entegre olması hatta arabalar için özel işletim sistemlerini zaten gördük. Önümüzdeki aylarda daha güvenli sürüş, daha interaktif otomobiller göreceğimizi düşünüyorum. Aksi halde yeni araç satışı zorlaşır 🙂

* Siber Savaşlar ve Büyük Hacking Olaylarına Hazır Olun.

Geçen yılın son haftasında 1. Siber Dünya Savaşına şahit olduk desek yanlış olmaz sanırım. Zaten yıllardır var olan bu savaşlar ve hack olayları daha da bariz bir şekilde artış gösterecektir.

* Mobil Ticaret ve Mobil Ödeme Sistemleri Altın Çağını Yaşayacak

Akıllı telefonların ve Tabletlerin yaygınlaşması ve mobil internetin hızlanmasıyla birlikte E-Ticaret mobil üzerinde daha da önem kazanmıştı. 2015 Yılında mobil ödeme sistemlerinin ciddi kullanıcı kitlelerine ulaşmasını ve mobil üzerinden alış verişin en az bir kaç kat artmasını bekliyorum.

* Arttırılmış Gerçeklik ve Hologram Teknolojilerine Dikkat.

Bu teknolojiler kullanılarak oluşturulan projelerin sayısında ciddi bir artış beklemekteyim.

Tech-Trends-2013

 

Ülkemize özel öngörülere farklı açılardan bakıp, tavsiyeler vermek gerekirse;

– Sektör odaklı projeler üretmek yerine, çözüm odaklı projelere yoğunlaşmak önümüzdeki yıllarda daha çok fayda sağlayabilir.

– Bir çok yazılım / teknoloji firması ekip ve bütçe açısından küçülmeye gidebilir. Hatta bazıları (Teknoparklardakiler de dahil) kapanabilir. Diğer taraftan yeni bilişim firmaları sektöre yeni soluk getirmek için mücadeleye dahil olacaktır. Bu olumsuz ekonomik durumdan en az etkilenecek bilişim firmaları ise dış kaynak ya da proje desteği verenler, eğitim ve danışmanlık (proje danışmanlığı (SAP, Oracle, IBM gibi)) firmaları ve global ölçekte hizmet verenler olacaktır diye düşünmekteyim.

–  2015 Yılında ülkemizden bir kaç tane de olsa global ölçekte proje çıkmasını bekliyorum. Tabi böyle bir cümle muhtemelen sizde “Sosyal Ağ” çağrışımı yaptı. Hayır kastım farklı projeler. Umarım onlarca çıkar.

– Kalifiye İnsan Kaynağına her zamankinden daha da  fazla ihtiyaç duyulacak. Bunu artık “klasik bir cümle” kategorisine alıp kıyamete kadar sonsuz döngüye sokabilirsiniz.

– Bir klasik de şu, Ar-Ge destekleri ve teşviklerini yine asıl ihtiyacı olanlardan çok, adamı olanlar almaya devam edecek. Bundan şikayet etmek yerine küçük de olsa bir şeyler üretmeye odaklanmak en doğru olanı.

Sözün Özü;

Her şeyi bir kenara bırakıp, çözüm üreten ve bunu duyurup, pazarlayabilenlerden olmak için çaba gösterenler adına, 2015 yılı gayet güzel olacaktır. Her ne iş yaparsak yapalım ama hakkıyla yapalım.
Sağlıklı ve başarılı bir 2015 dileklerimle…

Comments

comments

    Paylaş  
Yoruma kapalı
Powered by WordPress | Designed by: free Drupal themes | Thanks to hostgator coupon and cheap hosting