İkinci El Araç Alırken Yol Haritası

İkinci El Araç Alırken Yol Haritası veya Rehberi

Bu yazımda özellikle ilk defa otomobil alacakların bilmesi ve yapması gerekenleri özetlemeye çalışacağım

Yaklaşık 3 ay önce artık bir otomobil almanın zamanı geldiğine kara vermiştim. Ancak otomobiller, marka ve modeller, servis ve parça fiyatları, tutulan ve tutulmayanlar, kronik sorunlar gibi konularda neredeyse hiç bir bilgim yoktu. Yaptıklarım ve tavsiyelerim şunlardır.

İkinci El Araç Alırken Yol Haritası veya Rehberi

İkinci El Araç Alırken Yol Haritası veya Rehberi

1- Önce araç için ayırdığınız bütçeyi belirleyin.

Şimdi bu bütçeyi 1.5 ile çarpın 🙂 Çünkü her zaman daha iyisine, daha özelliklerle donatılmışına gözünüz kayacak ve bütçeyi farkında bile olmadan aşmaya başlayacaksınız. Ama işin doğrusu ve olması gereken şudur; örneğin bütçeniz 20.000 TL olsun. Yani araç için harcayabileceğiniz en fazla para bu. Şimdi bunun içinden aslım-satım, ruhsat-plaka, sigorta ve varsa kasko paralarını düşün. Sonra aldığınızda ilk bakım masraflarını da düşün (9. madde) kaba bir hesapla aslında siz 20 bin liralık bütçeyle en fazla 15-17 bin liralık bir araç bakmanız lazım.

2- Hiç kimseye kulak asmayın ve hiç bir markaya önyargılı yaklaşmayın.

Açık ve net söylüyorum, Türkler arabadan anlamıyor 🙂 Nerede tekene yığını ve işe yaramaz otomobiller varsa güya “tutulan” modeller onlar. Nedeni ise basit, parçası ucuz ve ustası bol. Yahu iyi de zırt pırt arıza çıkarıyorsa bana ne ucuzluğundan ustasından. Ha bir de satması kolaymış. Her malın bir alıcısı vardır.

3- Kriterlerinizi bir kağıda yazın ve not verin.

Almayı düşündüğünüz araçtan beklentileriniz nedir? Bunları ana başlıklarla yazın. İçinize sinen, hoşunuza giden ve bütçenizin elverdiği aralıkta 3-4 marka+model araç belirleyin ve onların üzerine yoğunlaşın.

KRİTERLER             MARKA           MODEL       PUAN

Güvenlik
Konfor
Servis Ağı
Parça Fiyatları
Satış Kolaylığı
Klima
Airbag
Bagaj Hacmi
Yakıt Durumu
……..

Evet artık bu tabloya göre (istediğiniz kadar başlık ekleyin ve puanlayın) size uygun aracın hangisi/hangileri olduğunu görmüş oldunuz.

4- Araç modeli hakkında araştırma

Aklınızda belirlediğiniz modellerle ilgili internette araştırma yapın. Forumlarda neredeyse her marka model araç hakkında kullanıcı yorumları mevcut. Tabi hepsine itibar edilmez. O modelin kronik sorunları var mı araştırın. Sizin aklınızdan geçen modellerin birbiri ile kıyaslarını da muhtemelen yapmışlardır. Okuyun.

5- Pazar analizi ve test

Bu aşamada muhtemelen ikinci el araç satış sitelerinden çıkmamaya başladınız. Hatta mobil uygulamasını kurdunuz ve gece yarılarına kadar yeni ilan peşinde koşmaya başladınız. Bu aşamada dikkat edin. Ciddi manada bağımlılık yapabilir aman dikkat.
Oto pazarlarına ve galerilere gidin. İnternetteki ilanlarda yakın lokasyondaki kişilerle iletişime geçip, almayı düşündüğünüz araçları test edin.

İPUCU: Direksiyona geçtiğinizde yüzünüzde bir gülümseme oluşturan otomobil, sizin için doğru otomobildir 😉

6- Arabayı inceleme yöntemleri

Burası çok önemli. İlanlarda yazılanlara ve satıcının söylediklerine itibar etmeyin. PERT ile Ağır Hasarlı aynı şeydir mesela. Kesinlikle alınmaz. Şaselerde oynama yapılmış, önden ciddi kazası olan veya takla atmış araç alınmaz. Yaşı itibariyle boyalı olabilir, olmalı da zaten. Değişen parçalara dikkat. Yan taraftan değişen varsa çok önemli olmayabilir. Ama kaput ya da tavan değişmişse bi dakka…. 5664 de aracın plakasını yazıp SMS atmaya başladıysanız o ilandaki araçla ciddi düşünüyorsunuz demektir. Burada şuna dikkat, her sorgu 5 TL. Toplanınca ciddi fatura gelebiliyor. Aracın kilometresi oynanmış (geri alınmış) olabilir. Bu da onu yapan sahibinin niyetinin ne olduğu hakkında bilgi verir size zaten.
Herşey güzel hoş artık almak üzeresiniz mutlaka ekspertiz yaptırın. Mümkünse yetkili servisinde ve tam detaylı. 101 noktadan test deniyor buna.

İPUCU: Aracının kıymetini bilmeyen, özensiz kullanmış kişilerden araç alınmaz.

7- Dizel mi? Benzinli mi? Manuel (Düz) Vites mi? Otomatik mi?

Gel de çık işin içinden 🙂 Bu tercih meselesinden ziyade (çünkü biraz da bütçe meselesi) mantıklı hareket etme durumu. Dizel araçların motor bakımı, otomatik vitesli araçların da şanzuman bakımı oldukça pahalıdır. Eğer 10 yaşından büyük araçlara bakıyorsanız manuel ve benzinli seçenekleri öne çıkabilir. LPG kim ne derse desin bir çok motoru öldürür. Ayrıca dizel araçlar için de şöyle bir durum var. Ülkemizde satılan motorin (mazot) hala Avrupa kalitesinde değil. Eskiden hiç değildi. Ama araçların motoru ya Avrupa malı ya da Japonya – Kore. Bir de buna dizel araç kullanma özürlü olduğumuzu eklersek bir daha düşünmekte fayda var.

8- Aracın geçmişini irdeleyin

Şirket araçları alınmaz, Rent a Car araçları alınmaz, Sürücü Kursu araçları alınmaz, hız tutkunu gençlerin araçları alınmaz, modifiye edilmiş (özellikle motor kısmı) araç alınmaz. Düşündüğünüz aracı ilk sahibinden itibaren (mümkünse tabi) araştırmak bu bağlamda çok önemlidir.

9- İlk Bakım Masrafları 

Aracı beğendiniz, test ettiniz, ekpertize soktunuz ve pazarlığa başladınız. Hemen aklınıza “ilk bakım masrafları” gelsin. Ekspertiz veya ustanızın “acil veya kısa zamanda değişmesi gerekenler” dedikleri parçaları hesaplayın, üstüne tüm filtreleri ve tüm yağların değişimini de ekleyin. Lastikleri nasıl? Eğer değiştirmek gerekiyorsa hooop onları da ekleyin. Hah şimdi pazarlığa başlayın 🙂

10- Acele etmeyin ve içinize sinen aracı alın

Acele etmeyin. Zaten muhtemelen her gün otomobillerle ilgili yeni bir şey öğreniyorsunuz. İçinize sinen, kullanırken sizde gülümsemenize sebep olan araç var ya, hah işte o sizinki. Notere gitmeden önce ruhsattaki şasi ve motor numaralarının mutlaka araçtakilerle aynı olup, olmadığını kontrol edin.

Yok öğretmenden, yok doktordan, yok memurdan, yok bayandan hikayeleri sizi aldatmasın. Sahibi kim olursa olsun aracının kıymetini bilen birisi olsun ve hor kullanmamış olsun kafi.

Aslında daha anlatacak çok şey var. Ama bunları internette bolca bulabileceğiniz için pas geçtim. Umarım birilerine faydalı olmuştur.
Sağlıcakla, kazasız, belasız sürüşler. 

Comments

comments

    Paylaş  
Yoruma kapalı
Powered by WordPress | Designed by: free Drupal themes | Thanks to hostgator coupon and cheap hosting